cz en
Ivan Vokáč

Ačkoliv Ivan Vokáč působí v Escualo kvintetu jako klavírista, patří především mezi nejvýraznější české violoncellisty mladé generace. Je absolventem Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze ve violoncellové třídě Prof. Miroslava Petráše.

Je laureátem dlouhé řady mezinárodních interpretačních soutěží, jeho posledním soutěžním úspěchem je vítězství na Mezinárodní soutěži L. Janáčka v Brně (2013). Jako sólista pravidelně vystupuje s předními českými orchestry (Česká filharmonie, PKF - Prague Philharmonia, Moravská filharmonie Olomouc, aj.) pod vedením dirigentů J. Bělohlávka, P. Altrichtera, O. Kukala a dalších.

Od raného věku se věnuje také komorní hudbě a jako komorní hráč spolupracuje s řadou výjimečných interpretů. I na tomto poli zvítězil v mnoha mezinárodních kláních (za všechny opakované vítězství na Brahmsově soutěži v rakouském Pörtschachu). Roku 2011 založil Lobkowicz Trio (Lukáš Klánský - klavír, Jan Mráček - housle), v roce 2017 obdržel tento soubor prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu. Ivan Vokáč je ceněn pro svůj široký umělecký záběr, který realizuje mimo jiné také v dvou netradičních tělesech: Prague Cello Quartet a Escualo Kvintet. Klavír byl od dětství jeho druhým oborem a na rozdíl od violoncella u něj vždy inklinoval především k jazzu a jiným „nevážným“ žánrům, proto právě v Escualo kvintetu nalézá jako pianista skvělé uplatnění.

Ivan Vokáč se představil na řadě festivalů, jak v Čechách (např. Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Pardubické hudební jaro), tak i v zahraničí (Francie, Holandsko). Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 2017 je zástupcem koncertního mistra České filharmonie.